uch158
Uchwała nr XXVII/158/06
Rady Gminy Nowinka
2 lutego 2006 r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006r.
Na podstawie art.4¹ ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002r. Nr 147, poz.1231, Nr 167, poz. 1372 Dz.U. z 2003r. Nr 80, poz. 719, Nr 122, poz. 1143, Dz.U. Z 2004r. Nr 29, poz. 257, Nr 99, poz. 1001, Nr 152, poz.1597, Nr 273, poz.2703, z 2005 r. Nr23, poz.186, Nr 132, poz.1110, Nr 155, poz. 1298, Nr 179, poz.1485) uchwala się co następuje:
Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Nowinka na 2006r., stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Nowinka.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
Jerzy Kłoczko
Załącznik do Uchwały Nr XXVII/158/06 Rady Gminy Nowinka z dnia 2 lutego 2006r.
GMINNY PROGRAM
PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA
PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
NA ROK 2006
Rozdział I
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwany dalej Programem jest dokumentem określającym zakres i formę realizacji działań profilaktycznych i naprawczych zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych i wspierania przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie powstawaniu i usuwanie następstw nadużywania alkoholu. Program na 2006r. jest kontynuacją zadań realizowanych wlatach poprzednich Postawą prawną do opracowania Programu jest ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w której zawarte są zadania administracji państwowej stanowiące kierunek działania samorządu terytorialnego.
Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracja społeczna osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin (art. 41 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).
Podstawowe cele programu:
Zapobieganie powstawaniu nowych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu.
Zmniejszenie rozmiarów aktualnie istniejących problemów.
Rozszerzenie działalności profilaktycznej.
Udzielanie rodzinom z problemem alkoholowym pomocy psychospołecznej i prawnej.
Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych.
Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży.
Rozdział 2
ZADANIE 1 Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu poprzez:
organizowanie zajęć terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu,
finansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych dla członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu podniesienia ich kwalifikacji,
prowadzenie punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin.
ZADANIE 2 Udzielenie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie poprzez:
edukację publiczną – zakup poradników, broszur i książek dotyczących problemów i sposobów ich rozwiązywania do bibliotek publicznych,
udzielanie pomocy prawnej osobom potrzebującym,
finansowanie obozów terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym,
zwrot kosztów przejazdu osobom uzależnionym, którzy podjęli leczenie w placówkach odwykowych,
finansowanie dożywiania dzieci z rodzin z problemem alkoholowym.
ZADANIE 3 Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej dla dzieci i młodzieży poprzez:
prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych,
wspieranie i finansowanie Szkolnych Programów Profilaktyki poprzez zakup sprzętu multimedialnego, broszur, ulotek, czasopism i publikacji z zakresu profilaktyki i uzależnień;
organizowanie pozalekcyjnych zajęć sportowych, doposażenie w sprzęt sportowo-rekreacyjny, a także finansowanie dożywiania dzieci uczestniczących w tych zajęciach;
ZADANIE 4 Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych:
Wspieranie organizacji pozarządowych zaangażowanych w działalność na rzecz społeczności lokalnej,
Wspomaganie i finansowanie działalności stowarzyszeń i osób fizycznych zajmujących się wychowaniem młodzieży z rodzin “zagrożonych”,
Dofinansowanie organizowanych przez instytucje i stowarzyszenia imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych promujacych zdrowy, trzeźwy styl życia w czasie wolnym – propagowanie trzeźwych obyczajów zwłaszcza wśród młodzieży.
ZADANIE 5 Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13¹ i 15 ustawy oraz wystepowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
Kontrola punktów sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie:
sprzedaży alkoholu nieletnim,
sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym,
sprzedaży alkoholu na kredyt,
reklamy napojów alkoholowych
cofanie zezwolenia na handel napojami alkoholowymi w przypadku stwierdzenia sprzedaży napojów alkoholowych osobom nietrzeźwym i nieletnim, a także na kredyt lub pod zastaw;
w przypadku złamania zakazu promocji i reklamy napojów alkoholowych, podejmowanie interwencji i występowanie przed sądem jako oskarżyciel publiczny z pominięciem prokuratora.
Rozdział 3
Zasady wynagrodzenia członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ustala się wynagrodzenie w formie miesięcznej diety w wysokości 100 zł, Przewodniczącemu w wysokości 300 zł.
Rozdział 4
Postanowienia końcowe
Środki zabezpieczające realizację w/w przedsięwzięć będą pochodziły z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
Metryka strony